Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

XX ŚWIĘTO POMIDORA

Jacek Kwiecień

XX Wojewódzkie Święto Pomidora

W upalne niedzielne popołudnie 5 lipca tego roku w Dwikozach odbyło się jubileuszowe XX Wojewódzkie Święto Pomidora. Organizatorami spotkania byli wójt oraz Rada Gminy Dwikozy, natomiast patronat nad imprezą objęli marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.

Część wystawowa rozpoczęła się już w południe. Można było odwiedzać stoiska firm ogrodniczych oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa, w tym także stoisko corocznie organizowane przez Powiatowy Zespół Doradczy w Sandomierzu. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, gdyż przygotowano bardzo okazałe wesołe miasteczko.

Właściwe obchody Wojewódzkiego Święta Pomidora rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Dwikozach. Po obrzędzie liturgicznym zgromadzeni goście oraz mieszkańcy gminy udali się na stadion sportowy, gdzie miała miejsce dalsza część imprezy. Funkcję gospodarzy mieli zaszczyt sprawować Barbara Majewska ze Słupczy oraz Piotr Socha z Gałkowic. Po powitaniu gości oraz krótkich przemowach rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw zgromadzeni mogli podziwiać występy zespołów ludowych „Kalina”, „Dwikozianie” i „Słupczanie”, a także występy młodzieży gimnazjalnej. Wieczorem wystąpił zespół „Baciary” oraz Patrycja Kazadi.
Wojewódzkie Święto Pomidora wpisało się już w kalendarium gminy Dwikozy nie bez powodu. Przede wszystkim słynie ona z produkcji warzyw w rejonie Sandomierszczyzny. Sprzyjające warunki klimatyczne, bliskość zakładów przetwórczych oraz giełdy towarowej sprawiły, że w wielu gospodarstwach rolnych uprawa pomidorów, ogórków, kalafiorów i innych warzyw stały się podstawą utrzymania. Dodatkowo struktura agrarna, czyli bardzo rozdrobnione gospodarstwa o powierzchni do kilku hektarów – poniekąd zmusiły gospodarzy do wysokiej koncentracji i specjalizacji produkcji.
Z tego powodu gmina Dwikozy zasłynęła z produkcji pod osłonami. W związku z taką strukturą upraw 20 lat temu zorganizowano pierwsze Święto Pomidora. Początkowo impreza gromadziła mniejszą liczbę osób, jednak z każdym rokiem i rozwojem technologii uprawy stała się nie tylko imprezą rozrywkową, ale także naukową. Na Święto Pomidora przyjeżdżali profesorowie z Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic, prowadzono prace badawcze, porównywano wyniki doświadczeń. Wówczas Święto trwało 2 dni.
Liczne stoiska obfitowały w kwiaty oraz lokalnie produkowane warzywa, organizowano konkursy z nagrodami dla producentów pomidorów na najładniejsze stoisko. Należy tu podkreślić, że w przygotowanie tej imprezy aktywnie włączał się Rejon Sandomierz Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

saletrosan 200x200