Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

UPRAWA TRUSKAWEK NA WŁÓKNINIE

Wiesława Kaczorek

Uprawa truskawek na agrowłókninie

Truskawka to bardzo popularny i smaczny owoc sezonowy, dlatego oprócz uprawy na plantacjach towarowych chętnie uprawiany jest w ogrodach przydomowych i na działkach. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie producentów uprawą truskawki na czarnej agrowłókninie. Korzyści wynikające z tego sposobu uprawy to m.in. ograniczenie zachwaszczenia, utrzymanie wilgoci w glebie, przyspieszenie dojrzewania oraz lepsza jakość owoców. Ten sposób uprawy zaleca się na towarowych, ale również na małych plantacjach.

Zalety sadzenia na agrowłókninie
Agrowłóknina to materiał, który pozwala na oddychanie gleby oraz przenikanie wody w głąb podłoża. Przykryta gleba nie przesycha, dzięki czemu jest stale wilgotna. Można w ten sposób powstrzymać wzrost chwastów, z którymi walka w uprawie truskawki jest bardzo uciążliwa. Nie ma konieczności stosowania herbicydów, ręcznie usuwamy tylko chwasty wyrastające w pobliżu roślin. Ten sposób uprawy przyspiesza wzrost roślin, gleba okryta czarną agrowłókniną szybciej nagrzewa się wiosną, dlatego wcześniej rusza wegetacja. Optymalna temperatura podłoża pozwala na pobieranie składników pokarmowych i sprzyja rozwojowi roślin, szczególnie w okresie wczesnowiosennym. Dzięki takiej uprawie polepsza się warunki termiczne i fitosanitarne roślin w czasie całego sezonu wegetacyjnego. Rośliny mniej narażone są na choroby. Sadzenie truskawki na agrowłókninie przyspiesza dojrzewanie roślin i ułatwia zbiór owoców. Mamy lepszą jakość i czyste owoce.

Przygotowanie stanowiska
Truskawki powinny być uprawiane na średnio żyznych, przewiewnych glebach, o odczynie 5,5-6,2. Przed sadzeniem truskawek na agrowłókninie należy dokładnie zniszczyć chwasty oraz wzbogacić glebę w próchnicę i składniki pokarmowe. Dawki nawozów powinny być ustalone w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby. 

Termin sadzenia
Termin sadzenia powinien być dostosowany do rodzaju sadzonek. Można sadzić sadzonki zielone tzw. świeże, z gołym korzeniem, które są wykopywane z mateczników i sadzone w dwóch terminach – wiosną (koniec marca do początku maja) lub jesiennym (od września do początku października). Takie sadzonki należy posadzić jak najszybciej po zakupie, aby nie obeschły korzenie. Lepszy do nasadzeń jest termin jesienny, w tym okresie panują lepsze warunki do przyjmowania się sadzonek. Nie należy jednak zbyt opóźniać terminu sadzenia, aby rośliny dobrze przyjęły się i nie uległy przemarznięciu. Takie truskawki będą owocować w następnym roku.
Jeżeli chcemy uzyskać owoce w tym samym roku zaleca się sadzić sadzonki frigo pobierane z matecznika w okresie spoczynku zimowego roślin i przez zimę przechowywane w chłodni, które owocują po około 2 miesiącach od posadzenia. Sadzonki tego typu sadzimy od marca do czerwca. Można też sadzić sadzonki truskawek w doniczkach, które są najdroższe, ale można mieć pewność, że przyjmą się i będą dobrze owocować. Tego typu sadzonki można sadzić od wiosny do jesieni, ale najlepszym terminem sadzenia jest sierpień.

Wybór agrowłókniny
Do okrycia gleby należy użyć odpowiedniej grubości czarnej agrowłókniny, która powoduje szybsze nagrzewanie się podłoża. Powinna to być agrowłóknina o gramaturze (grubości) 50 g/m2. Koszty zakupu agrowłókniny rozkładają się na kilka lat. Jej trwałość utrzyma się przy właściwym użytkowaniu przez kilka sezonów.

Obsada roślin
Truskawki należy sadzić w rozstawie, która zapewni im dobre warunki do wzrostu i owocowania. Powszechnie stosowana jest uprawa rzędowa, w której rośliny rosną w równej odległości od siebie. Zaletą tego sposobu uprawy jest łatwe sadzenie, pielęgnacja roślin i zbiór owoców. W uprawie towarowej odległość między rzędami wynosi przeważnie 80-100 cm, w rzędach co 15-25 cm na glebach lżejszych i co 30-40 cm na glebach żyznych. W uprawie amatorskiej zalecana odległość między rzędami to ok. 50 cm, w rzędzie 15-35 cm, a na glebach urodzajnych ok. 30-35 cm. Należy pamiętać, że jeśli uprawiamy odmianę o silnym wzroście rozstawa musi być większa.

Sposób sadzenia
Na odpowiednio przygotowaną glebę rozkładamy agrowłókninę. Powinna być mocno naciągnięta, aby nie było fałd i zagnieceń. Brzegi agrowłókniny przymocowujemy do ziemi za pomocą szpilek, które można kupić lub wykonać z drutu we własnym zakresie. Drut o odpowiedniej grubości należy pociąć na odcinki ok. 30 cm i zagiąć je z dwóch stron, część środkową pozostawić prostą (kształt kanciastej podkowy). Im więcej wbije się szpilek, tym lepiej agrowłóknina będzie lepiej przymocowana do podłoża.
Kolejny krok to wykonanie nacięć miejsc, w które będziemy sadzić sadzonki truskawek. Można użyć do tego ostrego nożyka lub nożyczek. Długość nacięć powinna wynosić ok. 10 cm, wykonujemy je na krzyż. Nie można robić zbyt dużych nacięć, aby nie wyrastały chwasty w sąsiedztwie roślin.
Po wykonaniu nacięć robimy dołki o odpowiedniej głębokości, aby korzenie nie zaginały się. Należy posadzić sadzonki na odpowiednią głębokość, nie za głęboko, nie za płytko, tak aby stożek wzrostu pozostał nad powierzchnią gleby. Po obsypaniu sadzonek ziemią, jej nadmiar rozgarniamy pod powierzchnią agrowłókniny. Na mniejszej powierzchni nadmiar ziemi, który pozostanie na powierzchni agrowłókniny można zmieść. Gdy gleba nie jest dostatecznie wilgotna, aby ułatwić przyjmowanie się roślin, rośliny po posadzeniu należy obficie podlać.

saletrosan 200x200