Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

JAK ZOSTAĆ ROLNIKIEM EKOLOGICZNYM?

Źródło: Aktualności Rolnicze wydawane przez ŚODR

Małgorzata Kucharska

Przed przystąpieniem do systemu rolnictwa ekologicznego należy dobrze poznać zasady tego rolnictwa i przeanalizować jego realizację w swoim gospodarstwie.

Produkcja metodami ekologicznymi to system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Powinna ona łączyć przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej, wykorzystywać naturalne procesy oraz zapewnić właściwy dobrostan zwierząt. Jest to system wpływający pozytywnie na środowisko naturalne.


Aby zapewnić te warunki, należy stosować właściwy wieloletni płodozmian. Powinien on być maksymalnie zróżnicowany i obejmować, oprócz roślin towarowych i paszowych, również rośliny strączkowe, motylkowe, głęboko korzeniące się, strukturotwórcze i zwiększające zawartość materii organicznej w glebie. Płodozmian w gospodarstwie ekologicznym to główne źródło cennych składników pokarmowych dla uprawianych roślin. Ponadto należy prowadzić produkcję zwierzęcą w oparciu o pasze z własnego gospodarstwa (należy uwzględnić spadek plonów, zwłaszcza w okresie przestawiania). Ponadto zastanowić się, czy zapewnię zwierzętom właściwy system utrzymania i opiekę. W analizie uwzględnić też trzeba fakt większych nakładów pracy ręcznej i mechanicznej, w tym doliczyć czas na prowadzenie systematycznych zapisów w gospodarstwie i całej dokumentacji.
Do nawożenia można stosować również nawozy organiczne (kompost, obornik) pochodzące z ekologicznej produkcji. Jako uzupełnienie nawożenia są dopuszczone nawozy i środki poprawiające właściwości gleby. Ich wykaz prowadzi Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (www.iung.pulawy.pl). W ograniczeniu występowania chorób i szkodników można stosować preparaty zatwierdzone przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu. Wykaz dopuszczonych środków na stronie www.ior.poznan.pl.
Rolnik, który zdecyduje się na przestawienie swojego gospodarstwa na metody ekologiczne, powinien wziąć udział w szkoleniu. Szkolenia takie organizuje nasz Ośrodek. Przede wszystkim jednak obowiązany jest zgłosić taką działalność do jednej z dziesięciu jednostek certyfikujących.
Jednostkę wybiera sam i niekoniecznie musi to być ta najbliższa. Takie „Zgłoszenia Działalności w Rolnictwie Ekologicznym” dokonuje się na specjalnym druku, który można pobrać ze strony internetowej www.ijhars.gov.pl. lub wybranej jednostki certyfikującej.
Formularz zgłoszenia należy wypełnić zgodnie z instrukcją i wysłać listem poleconym. Jednostka certyfikująca wydaje zaświadczenie o objęciu gospodarstwa planem kontroli i wysyła pocztą wszystkie potrzebne formularze do uzupełnienia. Kontrolę przeprowadzają inspektorzy z jednostki certyfikującej, do której zostało wysłane zgłoszenie.
Gospodarstwo jest kontrolowane co najmniej raz w roku. Kontrola jest odpłatna. Poszczególne jednostki mają własne cenniki kontroli, a stawki są zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa.
W ramach PROW 2014-2020 rolnik może uzyskać dotację do prowadzonej działalności metodami ekologicznymi. Powinien zgłosić się do doradcy rolnośrodowiskowego i zrobić 5-letni plan działalności ekologicznej, a następnie corocznie składać do ARiMR wniosek w terminie od 15 marca do 15 maja przez 5 lat. Płatność w ramach tego działania przysługuje do powierzchni gruntów ornych, trwałych użytków zielonych oraz sadów. Jest ona płatnością dodatkową, oprócz jednolitej płatności obszarowej. W przypadku ubiegania się o zwrot kosztów kontroli należy zaznaczyć odpowiednie pole na pierwszej stronie wniosku o przyznanie płatności na dany rok: „koszty transakcyjne”.

  • posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni min. 1 ha użytków rolnych oraz numer identyfikacyjny nadany przez ARiMR;
  • wspólnie z doradcą rolnośrodowiskowym (doradca posiada odpowiednie uprawnienie) przygotować plan działalności ekologicznej obejmujący pakiet: rolnictwo ekologiczne, a jego założenia realizować przez pięć lat. Plan obejmuje wykaz zadań i zaleceń, które rolnik powinien realizować w swoim gospodarstwie w ramach tego pakietu. Dokument ten stanowi również istotne źródło informacji o przebiegu realizacji planu działalności ekologicznej dla służb kontrolnych;
  • dokument poświadczający, że gospodarstwo rolne na 15 marca znajduje się w okresie przestawiania na produkcję rolniczą metodami ekologicznymi lub posiadać certyfikat zgodności wymagany przepisami o rolnictwie ekologicznym;
  • przestrzegać przepisów o rolnictwie ekologicznym;
  • przeznaczyć plon na produkcję pasz ekologicznych do bezpośredniego skarmiania lub na sprzedaż,
  • złożyć wniosek o przyznanie płatności z tytułu realizacji planu działalności ekologicznej w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Załącznik nr 8 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

WYSOKOŚĆ STAWEK PŁATNOŚCI EKOLOGICZNEJ

Lp

Pakiety rolnictwa ekologicznego

Warianty rolnictwa

ekologicznego

 

Stawki płatności

1

Pakiet 1. Uprawy rolnicze w okresie konwersji

966 zł/ha

2

Pakiet 2. Uprawy warzywne w okresie konwersji

1 557 zł/ha

3

Pakiet 3. Uprawy

zielarskie w okresie konwersji

 

1 325 zł/ha

4

Pakiet 4. Uprawy sadownicze w okresie

konwersji

 

4.1.1. Podstawowe uprawy

sadownicze w okresie konwersji

4.1.2. Uprawy jagodowe w

okresie konwersji

 

1 882 zł/ha

4.2. Ekstensywne uprawy

sadownicze w okresie

konwersji

 

790 zł/ha

5

Pakiet 5. Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji

787 zł/ha

6

Pakiet 6. Trwałe użytki zielone w okresie konwersji

428 zł/ha

7

Pakiet 7. Uprawy rolnicze po okresie konwersji

792 zł/ha

8

Pakiet 8. Uprawy warzywne po

okresie konwersji

 

1 310 zł/ha

9

Pakiet 9. Uprawy zielarskie po okresie konwersji

1 325 zł/ha

10

Pakiet 10. Uprawy sadownicze po

okresie konwersji

10.1.1. Podstawowe uprawy

sadownicze po okresie

konwersji

10.1.2. Uprawy jagodowe po

okresie konwersji

 

1 501

zł/ha

 

 

10.2. Ekstensywne uprawy

sadownicze po okresie

konwersji

 

660 zł/ha

11

Pakiet 11. Uprawy paszowe na gruntach ornych po okresie konwersji

559 zł/ha

12

Pakiet 12. Trwałe użytki zielone po okresie konwersji

428 zł/ha

 

ZAKsan 335 200x350

internetowe krajobraz saletrosan 200x350

internetowe krajobraz RSM 200x350

internetowe krajobraz polifoska 200x350

GA Polidap