Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

WYBRANE ODMIANY MALIN POLECANE DO PRODUKCJI TOWAROWEJ

Źródło: Aktualności Rolnicze wydawane przez ŚODR Modliszewice

Kamila Krupa

Malina to jeden z chętniej sadzonych gatunków roślin sadowniczych, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na plantacjach towarowych. Polska jest jednym z wiodących producentów tych owoców na świecie. Osiągnięcie tak wysokiej pozycji możliwe było dzięki wprowadzeniu do uprawy szeregu odmian przystosowanych do naszych warunków klimatycznych.

Wśród odmian malin wyróżniamy dwie podstawowe grupy: letnie – owocujące jednorazowo na pędach dwuletnich, i jesienne – powtarzające owocowanie. Odmiany malin owocujących jednorazowo to między innymi Laszka, Sokolica, Tulameen czy Glen Ample. Powtarzające owocowanie to na przykład Polana, Polka, Polesie, Benefis czy Koral.

Odmiany letnie

LASZKA – wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w 2006 roku. Czerwona odmiana maliny, bardzo wczesna. Pierwsze owoce pojawiają się już w pierwszej dekadzie czerwca. Odmiana silnie rosnąca, wytwarzająca niewielką liczbę sztywnych pędów, które pod koniec owocowania przewisają w międzyrzędzia. Długie pędy (do 1,8 m) pokryte są drobnymi i licznymi kolcami. Owoce Laszki są duże i bardzo duże (długość nawet 4 cm), wydłużone z delikatnym meszkiem. Odmiana obficie owocująca. Owoce tej odmiany dzięki swej jędrności są mało podatne na uszkodzenia w czasie transportu i posiadają długi okres trwałości pozbiorczej. Odmiana charakteryzuje się dużą odpornością na mróz i choroby grzybowe. Polecana do uprawy towarowej metodą tradycyjną i integrowaną oraz jako odmiana amatorska.

SOKOLICA – wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w 2010 roku. Odmiana wcześnie owocująca. Pierwsze owoce dojrzewają pod koniec czerwca, podobnie jak owoce odmiany Laszka. Krzew silnie rosnący. Pędy średniej grubości, charakterystycznie wygięte u wierzchołka. Odmiana plenna. Owoce taj odmiany są duże, jasnoczerwone z niewielkim połyskiem. Przeznaczone zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa. Bardzo dobrze znoszą transport, a także są odporne na gnicie. Odmiana mało podatna na choroby grzybowe. Krzewy odporne na przemarzanie, natomiast w czasie silnych mrozów uszkodzeniu mogą ulegać pąki. Nie sprawdzona pod kątem przydatności do zbioru mechanicznego.

TULAMEEN – malina kanadyjska. Odmiana charakteryzuje się późnym terminem dojrzewania, plenna. Wzrost krzewów średnio silny, osiągający do 180 cm wysokości. Pędy owoconośne długie i grube z niewielką liczbą kolców. W systemie tradycyjnym dojrzewanie owoców rozpoczyna się w połowie lipca, a pod osłonami już na początku czerwca. Owoce są duże (średnia waga około 5 g), bardzo smaczne o intensywnym aromacie. Tulameen to odmiana o owocach jasnoczerwonych z błyszczącą skórką, które po zbiorze w niewielkim stopniu ciemnieją. Wykazują niewielką podatność na gnicie. Krzewy średnio podatne na choroby pędów, korzenie jednak wrażliwe na szarą pleśń. W Polsce uprawia się ją w rejonach południowo-wschodnich z uwagi na wysoką podatność pędów na przemarzanie.

GLEN AMPLE – odmiana szkocka. Bardzo popularna na całym świecie. Odmiana średnio wczesna, obficie owocuje na przełomie czerwca i lipca. Krzew silnie rosnący, wytwarza proste i sztywne pędy pozbawione kolców (odmiana bezkolcowa). Owoce tej odmiany są kulisto-stożkowate z czerwoną, lekko omszoną skórką. W polskim klimacie owoce mogą się niekompletnie wykształcać, co prowadzi do ich drobnienia a nawet rozpadania się. Odmiana średnio podatna na choroby pędów, mało wrażliwa na szarą pleśń. Owoce odporne na gnicie i transport, bardzo dobrze znoszą kilkudniowe opady deszczu. Odmiana wymaga ochrony od szpecieli. Polecana do zbioru mechanicznego.

Odmiany jesienne

POLANA – najstarsza i najpopularniejsza z polskich malin. Pod nazwą Polana została wpisana do rejestru w 1991 roku. Jest jedną z pierwszych odmian powtarzających owocowanie. Siła wzrostu Polany jest średnia, dzięki czemu nie wymaga podpór. Krzew wykształca dużo pędów o długości do 1,5 m pokrytych szczątkowymi kolcami. Odmiana plenna. Na pędach jednorocznych owoce dojrzewają w połowie sierpnia aż do przymrozków, natomiast na dwuletnich – to przełom czerwca i lipca. Owoce są średnie i duże, intensywnie czerwone z połyskiem, słodkie. Polana to odmiana mrozoodporna, mało podatna na zamieranie pędów i mało wrażliwa na gnicie owoców.

POLKA – odmiana rodzima. Wpisana do Rejestru Odmian w 2003 roku. Krzew o pokroju wachlarzowatym, wytwarzający pędy do 1,8 m długości. Wzrost Polki jest średnio silny. Owocuje bardzo wcześnie, bo już od lipca aż do przymrozków. Owoc tej odmiany jest duży i bardzo duży, stożkowaty, czerwony z połyskiem, słodki. Bardzo dobrze znoszą transport i długo zachowują świeżość. Odmiana odporna na mróz, choroby i szkodniki. Uprawa wolna od takich szkodników jak: kistnik malinowiec, kwieciak malinowy oraz pryszczarki. Ze względu na wczesną porę dojrzewania owoców najczęściej wybierana jest do uprawy towarowej jak również amatorskiej. Polka znakomicie sprawdza się
w uprawach ekologicznych, tunelach czy szklarniach.

BENEFIS – odmiana wpisana do Krajowego Rejestru Odmian COBORU w 2006 roku. Benefis jest tradycyjną formą maliny, która owocuje na pędach dwuletnich. Wzrost krzewów jest silny. Odmiana średnio późna o sztywnych pędach pozbawionych kolców. Początek dojrzewania owoców przypada na połowę lipca. Odmiana owocuje obficie, a owoce są duże, wydłużone, ciemnoczerwone z lekkim nalotem. Odporna na niskie temperatury, choroby powodujące zamieranie pędów i gnicie owoców. Polecana do uprawy towarowej i amatorskiej.

POLESIE – w Krajowym Rejestrze Odmian od 2006 roku. Odmiana o wyrównanym, umiarkowanym wzroście ze skłonnością do pokładania. Wytwarza niezbyt dużo wzniesionych i sztywnych pędów. Owoce dojrzewają w trzeciej dekadzie lipca aż do października. Przeważnie osiągają bardzo duże rozmiary. Owoc szeroko-stożkowaty o ciemnoczerwony kolorze i lekkim omszeniu na powierzchni. Odmiana przydatna do uprawy ekologicznej. Odporna na choroby i szkodniki. Polesie to odmiana ciesząca się dużą i wciąż rosnącą popularnością.

Źródło:
●    Danek J. 2014, Uprawa maliny i jeżyny, Hortpress, Warszawa
●    Miesięcznik „Warzywa” 2/2013
●    www.poradnikprzyrodniczy.pl

internetowe krajobraz zaksan 200x350

internetowe krajobraz saletrosan 200x350

internetowe krajobraz RSM 200x350

internetowe krajobraz polifoska 200x350