NOWE ODMIANY JABŁONI DO UPRAWY TOWAROWEJ
- Odsłony: 7569
Źródło: Aktualności Rolnicze wydawane przez ŚODR Modliszewice
Mateusz Surowiec
Nowe odmiany jabłoni do uprawy towarowej.
Z roku na rok uprawa jabłoni budzi wśród producentów coraz większe zainteresowanie, co ma odzwierciedlenie w zwiększaniu areału uprawy tego gatunku. W 2010 roku powierzchnia jabłoni w naszym kraju wynosiła 170,4 tysiąca hektarów, natomiast w 2014 roku wzrosła do 176,3 tysiąca hektarów. Obecnie Polska jest czołowym producentem jabłek w Europie.
Producenci jabłek coraz większą uwagę zwracają na uprawiane odmiany, ponieważ ma to wpływ na opłacalność produkcji. Odmiany różnią się wyglądem i smakiem owoców, wielkością plonu, podatnością na choroby oraz wymaganiami co do stanowiska i technologii uprawy. Producenci muszą dostosować się też do gustów i wymagań konsumentów, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Przed założeniem nowego sadu często mają dylemat, jaką odmianę posadzić, by być konkurencyjnym na rynku zbytu. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka odmian, które według mnie są odmianami godnymi polecenia do sadów towarowych, zakładanych w najbliższym czasie.
Red Jonaprince – to odmiana, która pojawiła się na polskim rynku około 15 lat temu, lecz od 8 lat obserwuje się większe nasadzenia tej odmiany. Jest to sport odmiany Jonagold. Drzewo tej odmiany rośnie silnie, dlatego w produkcji towarowej poleca się je sadzić na podkładkach karłowych. Odmiana ta wchodzi wcześnie w owocowanie, plonuje regularnie i co roku.
Od niedawna na rynku pojawiła się odmiana Red Jonaprince Select. Jest ona bardziej stabilna w owocowaniu i wybarwianiu owoców. Owoce są duże, średnia wielkość mieści się w granicach 7,5-8,5 cm. Najważniejszą cechą, która wyróżnia je na tle innych, jest bardzo wczesne wybarwianie owoców, które osiągają głęboki czerwony kolor wpadający w brązowy. Owoce Red Jonaprince mają większą zawartość cukrów i jędrność niż inne odmiany z grupy Jonagoldów. Miąższ owoców jest zwarty, bardzo twardy, kremowo-żółty. Termin zbioru jest porównywalny do zbioru odmian z grupy Jonagoldów i przypada pod koniec września, ale ze względu na wczesne wybarwianie się kusi do wcześniejszego zerwania. Odmiana Red Jonaprince
przechowuje się bardzo dobrze ze względu na ścisły, drobnoziarnisty miąższ.
Red Cap – odmiana wyprodukowana w USA, od niedawna na polskim rynku, jest mutantem krótkopędowej odmiany Starkrimson (klon Red Delicious). Drzewo ma ograniczony i słaby wzrost, jest to odmiana krótkopędowa. Drzewo tworzy liczne krótkopędy, zazwyczaj każde zakończone pąkiem kwiatowym. Ze względu na krótkie pędy drzewa podczas cięcia łatwo się formuje. Owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Owoce są duże, mają wydłużony kształt. Po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej mają głęboki czerwony kolor oraz błyszczącą skórkę. Zrównoważona zawartość kwasów i cukrów powoduje, że owoce odmiany Red Cap mają nieco lepszy smak niż owoce odmiany Red Chief oraz Red Top.
Odmiana Red Cap dojrzałość zbiorczą uzyskuje w trzeciej dekadzie września lub w pierwszej dekadzie października. Odmiana ta jest bardzo wrażliwa na mączniaka prawdziwego oraz średnio podatna na choroby kory i drewna oraz parcha.
Royal Gala – to odmiana pochodząca z Nowej Zelandii. Drzewo rośnie średnio silnie, przy złym cięciu intensywnie rozgałęzia się. Wchodzi wcześnie w okres owocowania, plonuje obficie, nie wykazuje skłonności do przemiennego owocowania. Owoce tej odmiany charakteryzują się lekko paskowanym, jasnoczerwonym rumieńcem, większymi i lepiej wybarwionymi jabłkami oraz większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku podstawowej odmiany. Dojrzałość zbiorczą
Rogal Gala uzyskuje w trzeciej dekadzie września. Odmiana jest podatna na choroby kory i drzewa, ale dość odporna na mączniaka jabłoni.
Szampion Reno 2 – polska odmiana, czerwony mutant odmiany Szampion. Po posadzeniu rośnie średnio silnie, a po wejściu w owocowanie słabo. Tworzy luźną koronę z dużą liczbą krótkopędów. Owoce są trochę mniejsze niż u odmiany Szampion, ale lepiej wybarwione, praktycznie całe pokryte czerwonym rumieńcem. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest wyraźnie widoczne przetchlinki, a nie jak u odmiany podstawowej paski. Miąższ jest soczysty, żółty, słodki, bardzo smaczny. Owoce uzyskują dojrzałość zbiorczą w drugiej połowie września.